top of page

SIK SORULAN SORULAR

Aklınızda Soru İşareti Kalmasın

Yardım Merkezimize hoş geldiniz. Müşterilerimizden en sık aldığımız sorulardan bazılarına buradan göz atın. Aradığınız cevabı bulamıyorsanız bize bildirin, en kısa sürede size dönüş yapalım.

Fine Jewelry Display

ÜRÜNLER KARARIR MI?

-925 Gümüş, Pirinç, Çelik ve 14 Ayar Altın olmak üzere 4 farklı ürün grubumuz bulunmaktadır.
-925 Gümüş takılar oksitlenmeye meyillidir. Bu durum; kişinin tenindeki asit oranına
ve kullanımına bağlı değişkenlik göstermektedir.
-Ürünlerin renginin solmaması için; parfüm, su, krem gibi dış etkenler ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.
-Takılarınızı kullanmadığınız taktirde kutusunda veya kapalı bir yerde muhafaza etmeniz takılarınızın ömrünü uzatır. Oksitlenen bir ürün parlatma işlemi ile eski halini alabilmektedir. Bu nedenle Gümüş ürünler uzun ömürlüdür.
- Pirinç ürünler altın kaplama ve rodyum kaplama olarak iki farklı kaplama ile üretilmektedir. Pirinç ürünleri kullanırken su, kimyasal ve yoğun terden korumalısınız.
-Çelik ürünler suya dayanıklıdır ve kararma yapmazlar.
-14 Ayar Altın ürünler kararma ve bozulma yapmazlar.

ÜRÜNLERİN FİYATLARINA KDV DAHİL Mİ?

www.nlumier.com üzerinden satılan tüm ürünlerin satış fiyatlarına KDV dahildir. Tüm ürünlerin faturası ödeme yaparken vermiş olduğunuz e-posta adresine mail yoluyla iletilmektedir. 

SİPARİŞ ETTİĞİM ÜRÜN YANLIŞ GELİRSE NE YAPMALIYIM?

Ürün elinize sipariş ettiğinizden farklı gelirse info@nlumier.com adresinden müşteri hizmetlerimize ulaşarak değişim yapabilirsiniz.

Silver Jewelry

YENİ SİPARİŞ OLUŞTURDUM, SİPARİŞİMİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

www.nlumier.com verdiğiniz siparişlerde, siparişiniz henüz kargoya teslim edilmediyse ve üretimine başlanmadıysa info@nlumier.com adresinden müşteri hizmetlerimize ulaşarak değiştirebilirsiniz.

SİPARİŞİMİN TESLİM EDİLECEĞİ ADRESİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM? 

Siparişinizin kargoya verilip verilmediğini kontrol ediniz. Sipariş verdiğiniz ürün kargoya teslim edilmediyse teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Bunun için info@nlumier.com  adresinden müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz.

ALMAK İSTEDİĞİM ÜRÜN TÜKENDİ TEKRAR SATIŞA ÇIKAR MI?

Stoklarımızın sürekli yenilenmesi sebebi ile ürünler tekrar satışa açılmaktadır.

KAPIDA ÖDEME YOLUYLA ÖDEME YAPABİLİYOR MUYUM?

Kapıda ödeme alıcı ve satıcıyı karşılıklı zorluklara soktuğu için göndermeyi tercih ettiğimiz bir yöntem değildir. Yalnızca siteden online ödeme ve Whatsapp Destek Hattı üzerinden havale ile ödeme yöntemlerimiz mevcuttur.

Gold Jewelry

Kargo / Ulaşım

SİPARİŞİM BANA NE ZAMAN ULAŞIR?

Hazır ürün gruplarımızda 1-4 iş günü içinde, Kişiye özel ürün gruplarımızda ise 3-7 iş günü içinde teslimat sağlanmaktadır.

SİPARİŞİMİN KARGOYA VERİLİP VERİLMEDİĞİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Website üzerinden sipariş detaylarım sayfasından sipariş durumunuzu takip edebilirsiniz.

KARGO ÜRÜNÜ GETİRDİĞİNDE TESLİM ALIRKEN DİKKAT ETMEM GEREKEN BİR ŞEY VAR MI?

Kargo ile gönderim esnasında kargodan kaynaklı olarak ürünlerde zarar oluşabilmektedir. Bu sebeple ürünü teslim alırken paketinde ezilme, yırtılma ve ıslanma gibi bir durum olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Böyle bir durum olduğunda kargoyu teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturmalısınız.

RESMİ TATİL GÜNLERİNDE TESLİMAT YAPILIR MI?

Resmi tatil günlerinde kargo firmaları teslimat yapmamaktadır.

KARGO GELMİŞ ANCAK BENİ EVDE BULAMAMIŞ ÜRÜNE NASIL ULAŞABİLİRİM?

Bildirilen adreste bulunmamanız durumunda sipariş verdiğiniz ürün bulunduğunuz adrese en yakın kargo şubesine teslim edilir. 3 Gün içerisinde şubede bekletilir. Kargo şubesine giderek kimlik numaranızla ürünü teslim alabilirsiniz. 3 gün içerisinde alınmayan ürünler firmamıza geri gönderilir.

bottom of page